Division Standings, Schedule and Contacts



on this page: standings | schedule | team contacts

Standings for Boys U13 Division 1


# team gp w l d gf ga gd pts ppg
1 NVFC Fury 10 10 9 0 1 43 8 35 28 2.80
2 VAFC Warriors 9 8 1 0 38 6 32 24 2.67
3 CAU Wolves 2010 9 8 1 0 39 15 24 24 2.67
4 CMF PSG 10 8 1 1 35 9 26 25 2.50
5 PCE Whitecaps (IONASCU) 9 6 2 1 24 15 9 19 2.11
6 CFC 10M Royal 10 7 3 0 33 19 14 21 2.10
7 VUFC Galacticos 10 6 4 0 24 21 3 18 1.80
8 WBN Galaxy 8 4 2 2 20 16 4 14 1.75
9 BCT BC Tigers 10M 10 5 3 2 21 21 0 17 1.70
10 PMSC BU13 D1 United 7 3 3 1 18 17 1 10 1.43
11 WVFC Rangers 10 9 4 5 0 19 26 -7 12 1.33
12 SFC Pegasus 10M 10 4 5 1 20 19 1 13 1.30
13 SUSC Barcelona 10M 10 4 5 1 17 24 -7 13 1.30
14 RMSC RMSC U13B1D1 (Kelly/Kuntz/Sturhahn) 8 3 4 1 22 24 -2 10 1.25
15 LUSA LANGLEY UTD MASSAROF22 9 3 5 1 16 18 -2 10 1.11
16 ICSF ICSF Juventus 10 3 7 0 12 38 -26 9 0.90
17 GAC Selects 10M 10 2 6 2 16 23 -7 8 0.80
18 FVS 10 FV Selects 10 2 8 0 11 28 -17 6 0.60
19 FCF Blues 10 10 1 7 2 11 32 -21 5 0.50
20 SDU 2010M Riley 9 1 7 1 11 36 -25 4 0.44
21 VUFC Blazers 9 1 8 0 11 25 -14 3 0.33
● denotes team points have been adjusted by the League

to schedule         to team contacts         to schedules page




Schedule for Boys U13 Division 1

Saturday, September 10 (week 1)
match id# time field home score away
2204030 10:00am Van Tech turf
VAFC Warriors 5 1 SFC Pegasus 10M
2204031 10:45am Pitt Meadows Athletic #8 grass RMSC RMSC U13B1D1 (Kelly/Kuntz/Sturhahn) 5 5 BCT BC Tigers 10M
2204032 10:00am Chilliwack Secondary FF FVS 10 FV Selects 1 3
LUSA LANGLEY UTD MASSAROF22
2204033 10:00am Ambleside D AT WVFC Rangers 10 0 4
PCE Whitecaps (IONASCU)
2204124 12:15pm Point Grey turf VUFC Blazers 0 4
PMSC BU13 D1 United
2204125 9:00am South Surrey Athletic Park #10
CFC 10M Royal 5 0 SDU 2010M Riley
2204126 10:15am Empire Field S Turf
ICSF ICSF Juventus 2 0 FCF Blues 10
2204127 12:00pm Hjorth Park Turf #2 GAC Selects 10M 4 5
WBN Galaxy
2204128 4:30pm Burnaby North turf CAU Wolves 2010 2 6
NVFC Fury 10
2204129 10:30am Town Centre North Main
CMF PSG 1 0 SUSC Barcelona 10M
Friday, September 16 (week 2)
match id# time field home score away
2204132 6:00pm Burnaby Lake West #3
WBN Galaxy 2 0 ICSF ICSF Juventus
Saturday, September 17 (week 2)
match id# time field home score away
2204034 9:30am Newton Athletic Park #8
SFC Pegasus 10M 4 0 RUSC Titans
2204035 11:00am Newton Athletic 2 Turf BCT BC Tigers 10M 1 7
VAFC Warriors
2204036 12:00pm Walnut Grove turf
LUSA LANGLEY UTD MASSAROF22 3 1 RMSC RMSC U13B1D1 (Kelly/Kuntz/Sturhahn)
2204037 12:45pm Gates Park Turf 2
PCE Whitecaps (IONASCU) 3 1 FVS 10 FV Selects
2204038 3:00pm UBC Ken Woods Turf
VUFC Galacticos 3 1 WVFC Rangers 10
2204130 12:00pm Pebble Hill Park Grass SDU 2010M Riley 2 3
VUFC Blazers
2204131 5:00pm Mulgrave AT FCF Blues 10 0 6
CFC 10M Royal
2204133 12:15pm Burdett AT NVFC Fury 10 1 1 GAC Selects 10M
2204134 2:00pm Hjorth Park Turf #1 SUSC Barcelona 10M 1 5
CAU Wolves 2010
2204135 10:30am Heritage Mtn Elem Grass Field PMSC BU13 D1 United 2 4
CMF PSG
Saturday, September 24 (week 3)
match id# time field home score away
2204039 1:00pm Minoru Oval Full RUSC Titans 1 1 BCT BC Tigers 10M
2204040 10:00am Van Tech turf
VAFC Warriors 5 1 LUSA LANGLEY UTD MASSAROF22
2204041 10:45am Pitt Meadows Athletic #8 grass RMSC RMSC U13B1D1 (Kelly/Kuntz/Sturhahn) 5 7
PCE Whitecaps (IONASCU)
2204042 12:30pm Chilliwack Secondary FF FVS 10 FV Selects 0 3
WVFC Rangers 10
2204043 9:30am Newton Athletic Grass #10 SFC Pegasus 10M 1 2
VUFC Galacticos
2204136 3:00pm UBC Ken Woods Turf VUFC Blazers 1 3
FCF Blues 10
2204137 1:00pm South Surrey Athletic Park #8
CFC 10M Royal 3 2 WBN Galaxy
2204138 10:15am Empire Field S Turf ICSF ICSF Juventus 0 7
NVFC Fury 10
2204139 1:45pm Hjorth Park Turf #2 GAC Selects 10M 0 2
SUSC Barcelona 10M
2204140 12:00pm Burnaby North turf
CAU Wolves 2010 3 1 CMF PSG
2204141 12:00pm Pebble Hill Park Grass SDU 2010M Riley 3 3 PMSC BU13 D1 United
Saturday, October 1 (week 4)
match id# time field home score away
2204044 2:00pm Noel Booth turf
LUSA LANGLEY UTD MASSAROF22 7 0 RUSC Titans
2204045 11:15am Gates Park Turf 1 PCE Whitecaps (IONASCU) 1 5
VAFC Warriors
2204046 10:00am Ambleside D AT WVFC Rangers 10 2 4
RMSC RMSC U13B1D1 (Kelly/Kuntz/Sturhahn)
2204047 3:00pm UBC Ken Woods Turf
VUFC Galacticos 3 2 FVS 10 FV Selects
2204048 11:00am Newton Athletic 2 Turf
BCT BC Tigers 10M 3 2 SFC Pegasus 10M
2204142 10:00am Burnaby Central
WBN Galaxy 2 0 VUFC Blazers
2204143 10:45am