Division Standings, Schedule and Contacts



on this page: standings | schedule | team contacts

Standings for Boys U14 Division 3 Red


# team gp w l d gf ga gd pts ppg
1 CFC 09M Spurs 8 7 0 1 28 9 19 22 2.75
2 RMSC RMSC U14B2D3 (Christiansen/L'Abbe) 8 7 1 0 33 8 25 21 2.63
3 CMF Fusion 8 6 2 0 23 15 8 18 2.25
4 LUSA LANGLEY UTD MURPHYF22 7 5 2 0 28 13 15 15 2.14
5 CMF Lightning 8 5 1 2 31 7 24 17 2.13
6 SDU 09M Wang 8 5 1 2 27 12 15 17 2.13
7 CFC 09M Riptide 8 5 2 1 32 19 13 16 2.00
8 CFC 09M Impact 8 5 3 0 20 9 11 15 1.88
9 LUSA LANGLEY UTD RAHMATIF22 7 4 2 1 19 12 7 13 1.86
10 CMF Sounders 8 4 2 2 18 9 9 14 1.75
● denotes team points have been adjusted by the League

to schedule         to team contacts         to schedules page




Schedule for Boys U14 Division 3 Red

Saturday, September 24 (week 3)
match id# time field home score away
2206622 11:00am Noel Booth turf LUSA LANGLEY UTD MCDONALDF22 1 5
LUSA LANGLEY UTD MURPHYF22
2206623 2:30pm Telosky #1 turf AFC U14B Celtic - Peter Mantine 0 6
RMSC RMSC U14B2D3 (Christiansen/L'Abbe)
2206624 2:15pm Pitt Meadows Athletic #8 grass RMSC RMSC U14B3D3 (Lalande/Grill) 2 3
LUSA LANGLEY UTD RAHMATIF22
2206703 12:00pm Erma Stephenson Park GAC Tigers 09M 0 7
CFC 09M Riptide
2206706 2:00pm North Delta Cmty Park Delsom NDFC Blue 09M 1 5
SDU 09M Wang
2206707 11:00am Newton Athletic 2 Turf BCT Kidsplay 09 M 3 3 CFC 09M Spurs
2206708 1:00pm South Surrey Athletic Park #3
CFC 09M Impact 3 1 SUSC Manchester United 09M
2207024 10:00am Heritage Mtn Elem Grass Field PMSC United BU14D3 0 6
CMF Sounders
2207026 9:00am Town Centre Fridge CMF Grizzlies 1 1 CMF Lightning
2207027 9:00am Percy Perry Stadium CMF Nitro 1 5
CMF Fusion
Saturday, October 1 (week 4)
match id# time field home score away
2206625 11:30am Yorkson turf LUSA LANGLEY UTD MURPHYF22 np np TZFC Wolves • match not played
2206626 4:30pm Westview Secondary turf
RMSC RMSC U14B2D3 (Christiansen/L'Abbe) 5 0 LUSA LANGLEY UTD MCDONALDF22
2206627 2:00pm Walnut Grove turf
LUSA LANGLEY UTD RAHMATIF22 4 2 AFC U14B Celtic - Peter Mantine
2206712 10:00am Pebble Hill Park Grass
SDU 09M Wang 3 1 NSFC Mustangs 09M Elites
2206713 2:30pm South Surrey Athletic Park #3
CFC 09M Spurs 2 0 NDFC Blue 09M
2206715 4:30pm Newton Athletic Turf #4 SUSC Sounders 09M 0 2
CFC 09M Impact
2206716 2:30pm South Surrey Athletic Park #8
CFC 09M Riptide 9 2 SUSC Revolution 09M
2207031 12:15pm Percy Perry Stadium
CMF Lightning 6 2 CMF Avengers
2207032 2:30pm Town Centre Fridge
CMF Fusion 2 1 CMF Grizzlies
2207035 9:00am Town Centre Mobilio
CMF Sounders 3 1 PCE Thunder (WALKER)
Saturday, October 8 (week 5)
Thanksgiving - no League matches scheduled
Saturday, October 15 (week 6)
match id# time field home score away
2206629 2:00pm Tzeachten Field TZFC Wolves 2 5
RMSC RMSC U14B2D3 (Christiansen/L'Abbe)
2206631 5:30pm Westview Secondary turf RMSC RMSC U14B3D3 (Lalande/Grill) 1 4
LUSA LANGLEY UTD MURPHYF22
2206632 1:00pm Mission Sports Park Grass 5 (full field) MSC Mission Rampage 1 4
LUSA LANGLEY UTD RAHMATIF22
2206719 10:30am Hjorth Park Turf #1 NSFC Mustangs 09M Elites 1 4
CFC 09M Spurs
2206721 9:00am Pebble Hill Park Grass
SDU 09M Wang 3 0 CFC 09M Impact
2206723 1:00pm South Surrey Athletic Park #3
CFC 09M Riptide 5 1 SUSC Sounders 09M
2207036 2:00pm Heritage Mtn Elem Grass Field PMSC United BU14D3 0 6
CMF Lightning
2207037 9:00am Cunnings
CMF Avengers 5 2 CMF Fusion
2207041 9:00am Percy Perry Stadium
CMF Sounders 1 0 PCE Warriors (PETERSON)
Saturday, October 22 (week 7)
match id# time field home score away
2206634 11:30am Yorkson turf
LUSA LANGLEY UTD RAHMATIF22 5 0 LUSA LANGLEY UTD MCDONALDF22
2206635 3:45pm Westview Secondary turf
RMSC RMSC U14B2D3 (Christiansen/L'Abbe) 4 0 RMSC RMSC U14B3D3 (Lalande/Grill)
2206636 1:00pm Yorkson turf
LUSA LANGLEY UTD MURPHYF22 4 1 MSC Mission Rampage
2206724 9:00am Pebble Hill Park Grass
SDU 09M Wang 7 0 GAC Tigers 09M
2206727 1:00pm South Surrey Athletic Park #3
CFC 09M Impact 7 0 NDFC Blue 09M
2206728 12:15pm Cloverdale Athletic Park Turf #1 SUSC Sounders 09M 0 5
CFC 09M Spurs
2206730 9:30am Newton Athletic 2 Turf BCT Kidsplay 09 M 2 3
CFC 09M Riptide
2207042 12:30pm Charles Best
CMF Fusion 4 1 PMSC United BU14D3
2207047 3:00pm Percy Perry Stadium
CMF Raptors 1 0 CMF Sounders
AFC U14B Celtic - Peter Mantine — BYE
Sunday, October 23 (week 7)
match id# time field home score away
2207046 3:30pm Centennial Secondary turf
CMF Lightning 7 0 PCE Thunder (WALKER)
Saturday, October 29 (week 8)
match id# time field home score away
2206639 4:15pm Mission Sports Park ATF 9 (full field) MSC Mission Rampage RMSC RMSC U14B2D3 (Christiansen/L'Abbe) • exhibition
(score entry required)
2206640 12:30pm Noel Booth turf LUSA LANGLEY UTD MURPHYF22 LUSA LANGLEY UTD RAHMATIF22 • exhibition
(score entry required)
2206731 12:30pm Fraser Heights 11v11 GAC Tigers 09M CFC 09M Spurs • exhibition
(score entry required)
2206733 11:30am Hjorth Park Turf #1 NSFC Mustangs 09M Elites CFC 09M Impact • exhibition
(score entry required)
2206735 12:00pm AJ McLellan Elementary Grass SUSC Revolution 09M SDU 09M Wang • exhibition
(score entry required)
2206736 1:00pm South Surrey Athletic Park #3 CFC 09M Riptide SFC Cyclones 09M • exhibition
(score entry required)
2207051 12:45pm Gates Park Turf 1 PCE Thunder (WALKER) CMF Fusion • exhibition
(score entry required)
LUSA LANGLEY UTD MCDONALDF22 — BYE
Sunday, October 30 (week 8)
match id# time field home score away
2207052 4:15pm Town Centre Mobilio CMF Sounders CMF Lightning • exhibition
(score entry required)
Saturday, November 5 (week 9)
match id# time field home score away
2215155 2:30pm South Surrey Athletic Park #8 CFC 09M Riptide 0 3
CMF Fusion
2215156 2:00pm Charles Best CMF Lightning 1 1 SDU 09M Wang
2215157 2:30pm