Division Standings, Schedule and Contacts



on this page: standings | schedule | team contacts

Standings for Boys U15 Metro


# team gp w l d gf ga gd pts ppg
1 NVFC Selects 08 10 10 0 0 32 2 30 30 3.00
2 BDMS United 9 8 1 0 28 10 18 24 2.67
3 CMF Columbus 9 6 3 0 32 17 15 18 2.00
4 WVFC Rangers 08 10 6 3 1 40 16 24 19 1.90
5 FVS 08 FV Selects 8 5 3 0 24 13 11 15 1.88
6 RUSC United 9 5 3 1 18 15 3 16 1.78
7 FFC Selects 08 Boys 10 5 4 1 28 20 8 16 1.60
8 BCT BC Tigers 08M 9 3 3 3 13 14 -1 12 1.33
9 VUFC Vipers 9 2 2 5 11 9 2 11 1.22
10 GAC Selects 08M 9 3 6 0 16 20 -4 9 1.00
11 NDFC SF DCS 08M 7 2 4 1 11 17 -6 7 1.00
12 FCF Blues 08 9 1 7 1 7 38 -31 4 0.44
13 SFC Selects 08M 7 0 4 3 7 13 -6 3 0.43
14 VAFC Flash 9 1 8 0 6 42 -36 3 0.33
● denotes team points have been adjusted by the League

to schedule         to team contacts         to schedules page




Schedule for Boys U15 Metro

Saturday, September 10 (week 1)
match id# time field home score away
2200001 3:30pm Hjorth Park Turf #2 GAC Selects 08M 2 4
FVS 08 FV Selects
2200002 11:30am Van Tech turf VAFC Flash 0 1
RUSC United
2200003 1:30pm Andy Livingstone West Turf
FFC Selects 08 Boys 7 0 PMSC Millwall
2200004 12:45pm Newton Athletic 2 Turf BCT BC Tigers 08M 3 3 WVFC Rangers 08
2200005 4:00pm Holly Park 11v11 Turf NDFC SF DCS 08M 0 3
NVFC Selects 08
2200006 4:00pm Fleetwood Park SFC Selects 08M 0 1
BDMS United
2200007 6:30pm Mulgrave AT FCF Blues 08 0 7
CMF Columbus
VUFC Vipers — BYE
Saturday, September 17 (week 2)
match id# time field home score away
2200009 1:00pm Minoru Oval Full
RUSC United 3 2 GAC Selects 08M
2200010 3:45pm Heritage Mtn Elem Grass Field PMSC Millwall 2 3
VAFC Flash
2200011 2:00pm Ambleside D AT WVFC Rangers 08 4 6
FFC Selects 08 Boys
2200012 2:00pm Burdett AT
NVFC Selects 08 3 0 BCT BC Tigers 08M
2200013 2:00pm Burnaby Lake West #4
BDMS United 4 1 NDFC SF DCS 08M
2200014 9:00am Charles Best
CMF Columbus 2 0 SFC Selects 08M
2200015 2:00pm Point Grey turf
VUFC Vipers 5 0 FCF Blues 08
FVS 08 FV Selects — BYE
Saturday, September 24 (week 3)
match id# time field home score away
2200017 3:30pm Hjorth Park Turf #2
GAC Selects 08M 7 0 PMSC Millwall
2200018 11:30am Van Tech turf VAFC Flash 0 7
WVFC Rangers 08
2200019 1:30pm Andy Livingstone West Turf FFC Selects 08 Boys 1 5
NVFC Selects 08
2200020 4:15pm Newton Athletic 2 Turf
BCT BC Tigers 08M 1 0 BDMS United
2200021 2:00pm Mackie Park Turf NDFC SF DCS 08M 2 6
CMF Columbus
2200022 4:30pm Newton Athletic #6 SFC Selects 08M 0 0 VUFC Vipers
2200024 5:00pm Minoru Oval Full
RUSC United 4 2 FVS 08 FV Selects
FCF Blues 08 — BYE
Saturday, October 1 (week 4)
match id# time field home score away
2200025 2:00pm Ambleside D AT
WVFC Rangers 08 4 0 GAC Selects 08M
2200026 10:45am Burdett AT
NVFC Selects 08 7 1 VAFC Flash
2200027 10:00am Burnaby Lake West #4
BDMS United 3 2 FFC Selects 08 Boys
2200028 9:00am Charles Best CMF Columbus 0 2
BCT BC Tigers 08M
2200031 12:00pm Exhibition Park #1 NE
FVS 08 FV Selects 5 0 FCF Blues 08
2200032 4:00pm Heritage Mtn Elem Grass Field PMSC Millwall 1 3
RUSC United
SFC Selects 08M — BYE
Saturday, October 8 (week 5)
Thanksgiving - no League matches scheduled
match id# time field home score away
2200029 10:30am UBC Warren Turf VUFC Vipers 0 0 NDFC SF DCS 08M
Saturday, October 15 (week 6)
match id# time field home score away
2200033 3:15pm Hjorth Park Turf #2 GAC Selects 08M 0 1
NVFC Selects 08
2200034 12:00pm Memorial South turf VAFC Flash 0 7
BDMS United
2200035 3:15pm Andy Livingstone West Turf
FFC Selects 08 Boys 6 2 CMF Columbus
2200036 4:15pm Newton Athletic 2 Turf BCT BC Tigers 08M 0 0 VUFC Vipers
2200038 10:15am Newton Athletic 1 Turf SFC Selects 08M 3 3 FCF Blues 08
2200039 1:00pm Minoru 3 Full RUSC United 0 3
WVFC Rangers 08
2200040 10:00am Heritage Mtn Elem Grass Field PMSC Millwall 0 5
FVS 08 FV Selects
NDFC SF DCS 08M — BYE
Saturday, October 22 (week 7)
match id# time field home score away
2200041 12:00pm Burnaby Lake West #4
BDMS United 3 2 GAC Selects 08M
2200042 5:00pm Charles Best
CMF Columbus 7 1 VAFC Flash
2200043 8:30am UBC Warren Turf VUFC Vipers 1 1 FFC Selects 08 Boys
2200045 6:30pm Mulgrave AT FCF Blues 08 0 5
NDFC SF DCS 08M
2200046 3:00pm Chilliwack Secondary FF
FVS 08 FV Selects 3 2 SFC Selects 08M
2200047 2:00pm Burdett AT
NVFC Selects 08 1 0 RUSC United
2200048 2:00pm Ambleside E AT
WVFC Rangers 08 6 1 PMSC Millwall
BCT BC Tigers 08M — BYE
Saturday, October 29 (week 8)
match id# time field home score away
2200049 1:30pm Hjorth Park Turf #2 GAC Selects 08M CMF Columbus • exhibition
(score entry required)
2200050 8:30am Memorial South turf VAFC Flash VUFC Vipers • exhibition
(score entry required)
2200052 4:15pm Newton Athletic 2 Turf BCT BC Tigers 08M FCF Blues 08 • exhibition
(score entry required)
2200053 1:00pm Holly Park 11v11 Turf NDFC SF DCS 08M SFC Selects 08M • exhibition
(score entry required)
2200054 1:00pm Minoru 3 Full RUSC United BDMS United • exhibition
(score entry required)
2200055 3:00pm Heritage Mtn Elem Grass Field PMSC Millwall NVFC Selects 08 • exhibition
(score entry required)
2200056 2:00pm Ambleside D AT WVFC Rangers 08 FVS 08 FV Selects • exhibition
(score entry required)
FFC Selects 08 Boys — BYE
Saturday, November 5 (week 9)
match id# time field home score away
2215479 2:00pm Burdett AT
NVFC Selects 08 4 0 GAC Selects 08M
2215480 12:00pm Memorial South turf VAFC Flash 0 2
RUSC United
2215482 3:30pm Chilliwack Secondary FF
FVS 08 FV Selects 3 1 BCT BC Tigers 08M
2215483 5:00pm Mulgrave AT FCF Blues 08 0 6
WVFC Rangers 08
2215484 2:15pm Newton Athletic #6 SFC Selects 08M 1 1 VUFC Vipers
2215485 2:00pm Burnaby Lake West #4
BDMS United 2 1 FFC Selects 08 Boys
Saturday, November 12 (week 10)
League Cup teams only: Nov 12/13 schedule found here
match id# time field home score away
2215486 5:00pm