Division Standings, Schedule and Contacts



on this page: standings | schedule | team contacts

Standings for Boys U17 Division 1


# team gp w l d gf ga gd pts ppg
1 VUFC Nighthawks 9 7 2 0 25 14 11 21 2.33
2 CFC 06M Royal 9 6 1 2 25 15 10 20 2.22
3 CMF Porto 10 6 2 2 21 13 8 20 2.00
4 SDU 2006M Coldecott 9 6 3 0 19 12 7 18 2.00
5 LUSA LANGLEY UTD RATHORF22 10 5 1 4 30 14 16 19 1.90
6 VAFC Vikings 9 5 2 2 18 13 5 17 1.89
7 GVU Surrey Knights 06M 10 5 3 2 17 12 5 17 1.70
8 CAU Mustangs 2006 9 4 2 3 15 12 3 15 1.67
9 SFC Athletico 06M 10 4 6 0 20 24 -4 12 1.20
10 GAC Lightning 06M 9 3 5 1 17 28 -11 10 1.11
11 NVFC Fury 06 10 3 5 2 19 22 -3 11 1.10
12 AKAL Barcelona 06M 8 2 6 0 15 26 -11 6 0.75
13 RMSC RMSC U17B1D1 (Williams/McKellar) 9 2 7 0 15 24 -9 6 0.67
14 SUSC Storm 06M 10 1 7 2 9 23 -14 5 0.50
15 SBMC United 9 1 8 0 11 24 -13 3 0.33
● denotes team points have been adjusted by the League

to schedule         to team contacts         to schedules page




Schedule for Boys U17 Division 1

Friday, September 9 (week 1)
match id# time field home score away
2210129 7:00pm Burnaby Lake West #2
CAU Mustangs 2006 4 0 GAC Lightning 06M
Saturday, September 17 (week 2)
match id# time field home score away
2210136 6:00pm Hjorth Park Turf #2
GAC Lightning 06M 3 1 AKAL Barcelona 06M
2210137 3:00pm Byrne Creek Secondary SBMC United 0 2
CAU Mustangs 2006
2210138 4:00pm Empire Field S Turf VAFC Vikings 1 3
CMF Porto
2210139 4:00pm Willoughby SW
LUSA LANGLEY UTD RATHORF22 5 0 SUSC Storm 06M
2210140 4:00pm Tom Binnie Park SFC Athletico 06M 2 4
CFC 06M Royal
2210141 11:00am Newton Athletic Turf #4 GVU Surrey Knights 06M 2 4
VUFC Nighthawks
2210142 3:30pm Sutherland AT
NVFC Fury 06 3 2 RMSC RMSC U17B1D1 (Williams/McKellar)
SDU 2006M Coldecott — BYE
Friday, September 23 (week 3)
match id# time field home score away
2210145 7:00pm Burnaby Lake West #2 CAU Mustangs 2006 1 1 VAFC Vikings
Saturday, September 24 (week 3)
match id# time field home score away
2210144 2:00pm Kabaddi Park
AKAL Barcelona 06M 4 2 SBMC United
2210146 6:00pm Centennial Secondary turf
CMF Porto 1 0 LUSA LANGLEY UTD RATHORF22
2210147 4:00pm Cloverdale Athletic Park Turf #3 SUSC Storm 06M 0 1
SFC Athletico 06M
2210148 2:30pm South Surrey Athletic Park #10
CFC 06M Royal 2 1 GVU Surrey Knights 06M
2210149 1:30pm University Hill turf
VUFC Nighthawks 4 1 NVFC Fury 06
2210150 11:00am Pitt Meadows Athletic #7 grass RMSC RMSC U17B1D1 (Williams/McKellar) 1 2
SDU 2006M Coldecott
GAC Lightning 06M — BYE
Saturday, October 1 (week 4)
match id# time field home score away
2210152 1:00pm Andy Livingstone West Turf VAFC Vikings 2 3
AKAL Barcelona 06M
2210153 2:00pm Willoughby SW LUSA LANGLEY UTD RATHORF22 1 1 CAU Mustangs 2006
2210154 2:15pm Tom Binnie Turf SFC Athletico 06M 1 2
CMF Porto
2210155 6:00pm Newton Athletic Turf #4 GVU Surrey Knights 06M 0 1
SUSC Storm 06M
2210156 3:30pm Sutherland AT NVFC Fury 06 0 3
CFC 06M Royal
2210157 2:00pm Winskill Park 11v11 Turf
SDU 2006M Coldecott 3 1 VUFC Nighthawks
2210159 4:00pm Byrne Creek Secondary Turf
SBMC United 5 1 GAC Lightning 06M
RMSC RMSC U17B1D1 (Williams/McKellar) — BYE
Saturday, October 8 (week 5)
Thanksgiving - no League matches scheduled
Saturday, October 22 (week 7)
match id# time field home score away
2210168 11:00am Fleetwood Park
SFC Athletico 06M 3 2 AKAL Barcelona 06M
2210169 9:15am Newton Athletic Turf #4
GVU Surrey Knights 06M 3 0 CAU Mustangs 2006
2210170 3:30pm Sutherland AT
NVFC Fury 06 4 0 CMF Porto
2210171 12:00pm Winskill Park 11v11 Turf
SDU 2006M Coldecott 4 1 SUSC Storm 06M
2210172 10:00am Pitt Meadows Secondary Turf
RMSC RMSC U17B1D1 (Williams/McKellar) 3 2 CFC 06M Royal
2210174 4:00pm Willoughby SW
LUSA LANGLEY UTD RATHORF22 5 1 GAC Lightning 06M
2210175 10:00am Empire Field N Turf
VAFC Vikings 1 0 SBMC United
VUFC Nighthawks — BYE
Saturday, October 29 (week 8)
match id# time field home score away
2210176 10:15am Newton Athletic #5 turf AKAL Barcelona 06M GVU Surrey Knights 06M • exhibition
(score entry required)
2210177 2:00pm Burnaby North turf CAU Mustangs 2006 NVFC Fury 06 • exhibition
(score entry required)
2210178 11:00am Town Centre Mobilio CMF Porto SDU 2006M Coldecott • exhibition
(score entry required)
2210179 12:00pm Don Christian Park East Grass SUSC Storm 06M RMSC RMSC U17B1D1 (Williams/McKellar) • exhibition
(score entry required)
2210180 12:00pm South Surrey Athletic Park #6 CFC 06M Royal VUFC Nighthawks • exhibition
(score entry required)
2210181 3:30pm Hjorth Park Turf #2 GAC Lightning 06M SFC Athletico 06M • exhibition
(score entry required)
2210182 4:00pm Byrne Creek Secondary Turf SBMC United LUSA LANGLEY UTD RATHORF22 • exhibition
(score entry required)
VAFC Vikings — BYE