Division Standings, Schedule and Contacts



on this page: standings | schedule | team contacts

Standings for Girls U14 Division 1


# team gp w l d gf ga gd pts ppg
1 NDFC Delta Selects 09F 10 10 0 0 40 7 33 30 3.00
2 FVS 09 FV Selects 9 7 1 1 39 7 32 22 2.44
3 PCE Reign (LEGROW) 9 6 1 2 19 4 15 20 2.22
4 VYSA Ravens 6 4 1 1 8 4 4 13 2.17
5 SUSC Thorns 09F 9 6 2 1 22 11 11 19 2.11
6 NSG RENEGADES 09 8 5 2 1 21 12 9 16 2.00
7 PMSC PMSC AC Selects Rebels 9 5 2 2 30 17 13 17 1.89
8 CMF Thorns 8 5 3 0 17 11 6 15 1.88
9 NWSC Athletica FC 8 3 3 2 9 13 -4 11 1.38
10 LUSA LANGLEY UTD SUGARSF22 9 4 5 0 11 21 -10 12 1.33
11 CFC 09F Royal 6 1 3 2 6 11 -5 5 0.83
12 RUSC Red Storm 10 2 6 2 10 23 -13 8 0.80
13 WVFC Rangers 09 9 2 6 1 8 24 -16 7 0.78
14 RMSC RMSC U14G1D1 (Musgrave/Cawker) 8 2 6 0 8 13 -5 6 0.75
15 VUFC Synergy 9 1 8 0 5 25 -20 3 0.33
16 VAFC Chili Peppers 9 0 8 1 2 26 -24 1 0.11
17 CAU Panthers 2009 6 0 6 0 3 29 -26 0 0.00
● denotes team points have been adjusted by the League

to schedule         to team contacts         to schedules page




Schedule for Girls U14 Division 1

Sunday, September 11 (week 1)
match id# time field home score away
2207126 10:00am Yorkson turf LUSA LANGLEY UTD SUGARSF22 0 6
FVS 09 FV Selects
2207129 1:00pm South Surrey Athletic Park #10 CFC 09F Royal CMF Thorns
2207133 11:00am Mercer oval NWSC Athletica FC SUSC Thorns 09F
Sunday, September 25 (week 3)
match id# time field home score away
2207142 2:00pm Point Grey turf VYSA Ravens 1 3
NSG RENEGADES 09
2207143 3:00pm Burnaby Lake West #4 CAU Panthers 2009 0 4
CMF Thorns
2207144 1:30pm Pitt Meadows Athletic #8 grass
RMSC RMSC U14G1D1 (Musgrave/Cawker) 4 0 VUFC Synergy
2207146 4:00pm Trillium W Turf VAFC Chili Peppers 0 4
PCE Reign (LEGROW)
2207147 2:00pm Hugh Boyd Blue RUSC Red Storm 2 3
SUSC Thorns 09F
2207148 10:00am Ambleside D AT WVFC Rangers 09 1 4
NWSC Athletica FC
2207149 1:15pm North Shore Turf Field Full PMSC PMSC AC Selects Rebels 2 6
FVS 09 FV Selects
LUSA LANGLEY UTD SUGARSF22 — BYE
Friday, September 30 (week 4)
match id# time field home score away
2207145 8:30pm South Surrey Athletic Park #10 CFC 09F Royal 0 2
NDFC Delta Selects 09F
Saturday, October 8 (week 5)
Thanksgiving - no League matches scheduled
Sunday, October 16 (week 6)
match id# time field home score away
2207158 12:30pm Noel Booth turf
LUSA LANGLEY UTD SUGARSF22 2 1 VUFC Synergy
2207159 3:00pm Burnaby North turf CAU Panthers 2009 1 6
NDFC Delta Selects 09F
2207160 10:15am Trillium W Turf VYSA Ravens PCE Reign (LEGROW)
2207161 5:00pm South Surrey Athletic Park #10
CFC 09F Royal 1 0 SUSC Thorns 09F
2207162 12:15pm Van Tech turf VAFC Chili Peppers 0 3
NWSC Athletica FC
2207163 2:00pm Hugh Boyd Blue
RUSC Red Storm 3 1 WVFC Rangers 09
2207164 12:00pm North Shore Turf Field Full
PMSC PMSC AC Selects Rebels 3 1 CMF Thorns
2207165 9:45am Burdett AT NSG RENEGADES 09 0 4
FVS 09 FV Selects
RMSC RMSC U14G1D1 (Musgrave/Cawker) — BYE
Saturday, October 22 (week 7)
match id# time field home score away
2207132 4:00pm Ambleside E AT WVFC Rangers 09 0 3
PCE Reign (LEGROW)
Saturday, October 29 (week 8)
match id# time field home score away
2207131 5:00pm Minoru 3 Full RUSC Red Storm 0 6
NDFC Delta Selects 09F
rescheduled from w1
Sunday, October 30 (week 8)
match id# time field home score away
2207174 12:30pm Noel Booth turf LUSA LANGLEY UTD SUGARSF22 PCE Reign (LEGROW) • exhibition
(score entry required)
2207175 2:30pm Burnaby North turf CAU Panthers 2009 SUSC Thorns 09F • exhibition
(score entry required)
2207176 1:45pm