Standings, Division Schedule and Contacts



on this page: standings | schedule | team contacts

Standings for Girls U16 Division 3 Red


# team gp w l d gf ga gd pts ppg
1 NDFC Blue 07F 11 10 0 1 36 2 34 31 2.82
2 RMSC RMSC U16G2D3 (Franco/Denroche) 11 8 1 2 54 15 39 26 2.36
3 CMF Coyotes 11 7 2 2 35 9 26 23 2.09
4 AUSC United 6 3 1 2 8 2 6 11 1.83
5 CFC 07F Warriors 10 5 3 2 23 10 13 17 1.70
6 SFC Lightning 07F 10 3 5 2 19 24 -5 11 1.10
7 SDU 07F Danielson 11 3 6 2 12 23 -11 11 1.00
8 AFC U16G Heat Div 3 9 2 6 1 10 22 -12 7 0.78
9 BCT Lioness 07 F 9 1 8 0 7 50 -43 3 0.33
10 CMF Panthers 10 0 10 0 6 53 -47 0 0.00
● denotes team points have been adjusted by the League

to schedule         to team contacts         to regular season schedules page




Schedule for Girls U16 Division 3 Red

Sunday, September 18 (week 2)
match id# time field home score away
2209982 2:00pm South Surrey Athletic Park #8 CFC 07F Warriors 1 1 CMF Coyotes
2209983 12:00pm Winskill Park 11v11 Turf SDU 07F Danielson 1 2
NDFC Blue 07F
2209984 9:30am Town Centre Mobilio CMF Panthers 1 8
RMSC RMSC U16G2D3 (Franco/Denroche)
2209985 11:00am Telosky #2 turf AFC U16G Heat Div 3 3 5
SFC Lightning 07F
BCT Lioness 07 F — BYE
Sunday, September 25 (week 3)
match id# time field home score away
2209986 10:00am Pitt Meadows Athletic #7 grass
RMSC RMSC U16G2D3 (Franco/Denroche) 5 1 CFC 07F Warriors
2209987 1:00pm Town Centre Mobilio
CMF Coyotes 4 0 SDU 07F Danielson
2209988 4:00pm North Delta Cmty Park Delsom
NDFC Blue 07F 4 0 CMF Panthers
2209989 12:45pm Newton Athletic 2 Turf BCT Lioness 07 F 1 6
SFC Lightning 07F
AFC U16G Heat Div 3 — BYE
Sunday, October 2 (week 4)
match id# time field home score away
2209991 12:00pm Winskill Park 11v11 Turf SDU 07F Danielson 1 6
RMSC RMSC U16G2D3 (Franco/Denroche)
2209992 3:30pm Centennial Secondary turf CMF Panthers 0 3
CMF Coyotes
2209993 3:15pm Newton Athletic #6 SFC Lightning 07F 0 1
NDFC Blue 07F
CFC 07F Warriors — BYE
Saturday, October 8 (week 5)
Thanksgiving - no League matches scheduled
Sunday, October 16 (week 6)
match id# time field home score away
2209996 12:45pm Westview Secondary turf
RMSC RMSC U16G2D3 (Franco/Denroche) 9 2 CMF Panthers
2209997 4:30pm Town Centre Mobilio CMF Coyotes 2 2 SFC Lightning 07F
2209998 12:00pm Mackie Park Turf
NDFC Blue 07F 7 0 BCT Lioness 07 F
2210000 2:30pm South Surrey Athletic Park #9 CFC 07F Warriors 1 2
AFC U16G Heat Div 3
SDU 07F Danielson — BYE
Sunday, October 23 (week 7)
match id# time field home score away
2210001 2:00pm Newton Athletic #6
SFC Lightning 07F 3 1 RMSC RMSC U16G2D3 (Franco/Denroche)
2210002 12:45pm tba BCT Lioness 07 F 0 7
CMF Coyotes
2210003 11:45am Telosky #2 turf AFC U16G Heat Div 3 0 4
NDFC Blue 07F
2210005 12:00pm Winskill Park 11v11 Turf SDU 07F Danielson 1 7
CFC 07F Warriors
CMF Panthers — BYE
Sunday, October 30 (week 8)
match id# time field home score away
2210006 3:30pm Westview Secondary turf RMSC RMSC U16G2D3 (Franco/Denroche) BCT Lioness 07 F • exhibition
(score entry required)
2210007 2:30pm Town Centre Mobilio CMF Coyotes NDFC Blue 07F • exhibition
(score entry required)
2210009 4:00pm South Surrey Athletic Park #8 CFC 07F Warriors CMF Panthers • exhibition
(score entry required)
2210010 1:00pm Winskill Park 11v11 Turf
SDU 07F Danielson 1 0 AFC U16G Heat Div 3 • forfeit by away
SFC Lightning 07F — BYE
Sunday, November 6 (week 9)
match id# time field home score away
2219548 9:00am Matsqui Rec Centre Turf #3
AUSC United 1 0 SDU 07F Danielson
2219549 10:30am Telosky #2 turf
AFC U16G Heat Div 3 5 3 CMF Panthers
2219550 9:00am Centennial Secondary turf
CMF Coyotes 5 0 BCT Lioness 07 F
2219551 3:45pm Karina LeBlanc Turf RMSC RMSC U16G2D3 (Franco/Denroche) 1 1 NDFC Blue 07F
Saturday, November 12 (week 10)
League Cup teams only: Nov 12/13 schedule found here
Sunday, November 20 (week 11)
match id# time field home score away
2219557 11:00am Matsqui Rec Centre Turf #2 AUSC United 0 0 SFC Lightning 07F
2219558 3:00pm Town Centre Mobilio CMF Panthers 0 5
SDU 07F Danielson
2219559 11:00am Newton Athletic Turf #2 BCT Lioness 07 F 0 6
CFC 07F Warriors
2219560 2:15pm Mackie Park Turf
NDFC Blue 07F 3 0 AFC U16G Heat Div 3
2219561 2:00pm Karina LeBlanc Turf
RMSC RMSC U16G2D3 (Franco/Denroche) 4 0 CMF Coyotes
Saturday, November 26 (week 12)
League Cup teams only: Nov 26/27 schedule found here
Saturday, December 3 (week 13)
All week 13 matches are cancelled due to weather and will not be rescheduled
Sunday, December 11 (week 14)
Make up weekend - no League matches scheduled
match id# time field home score away
2209994 12:30pm Samuel Robertson Technical turf AFC U16G Heat Div 3 BCT Lioness 07 F
2219547 4:30pm South Surrey Athletic Park #10
CFC 07F Warriors 4 0 SFC Lightning 07F
rescheduled from w9
Sunday, January 8 (week 15)
match id# time field home score away
2219572 10:30am Newton Athletic #6 SFC Lightning 07F 0 4
NDFC Blue 07F
2219573 3:00pm Winskill Park 11v11 Turf SDU 07F Danielson 1 1 RMSC RMSC U16G2D3 (Franco/Denroche)
2219574 1:30pm South Surrey Athletic Park #8 CFC 07F Warriors 0 1
CMF Coyotes
2219575 11:45am Telosky #2 turf AFC U16G Heat Div 3 0 3
AUSC United
2219576 12:00pm Charles Best CMF Panthers 0 4
BCT Lioness 07 F
Sunday, January 15 (week 16)
match id# time field home score away
2219577 12:15pm Karina LeBlanc Turf
RMSC RMSC U16G2D3 (Franco/Denroche) 4 3 SFC Lightning 07F
2219578 3:00pm Cunnings CMF Coyotes 1 2
SDU 07F Danielson
2219579 11:00am Telosky 2 (Morningstar) Field 2 AFC U16G Heat Div 3 0 2
CFC 07F Warriors
2219580 12:00pm North Delta Cmty Park Delsom
NDFC Blue 07F 1 0 CMF Panthers • forfeit by away
2219581 11:00am Matsqui Rec Centre Turf #2
AUSC United 4 0 BCT Lioness 07 F
Sunday, January 29 (week 18)
match id# time field home score away
2219587 10:00am Telosky #2 turf AFC U16G Heat Div 3 SFC Lightning 07F
• please log into your Team Portal to report match scores
2219588 3:30pm South Surrey Athletic Park #8
CFC 07F Warriors 1 0 SDU 07F Danielson • forfeit by away
2219589 12:00pm Centennial Secondary turf
CMF Coyotes 7 0 CMF Panthers
2219590 12:15pm Karina LeBlanc Turf
RMSC RMSC U16G2D3 (Franco/Denroche) 8 2 BCT Lioness 07 F
2219591 11:00am Matsqui Rec Centre Turf #2 AUSC United 0 2
NDFC Blue 07F
Saturday, February 11 (week 20)
League Cup teams: League Cup schedule found here
Coastal Cup teams: League play or Coastal Cup round of 64, schedule tba
Saturday, February 18 (week 21)
Family Day weekend - no League matches scheduled
Saturday, February 25 (week 22)
League Cup teams: League Cup schedule found here
Coastal Cup teams: League play or Coastal Cup round of 32, schedule tba

to top         to standings         to team contacts         to regular season schedules page




Team contacts for Girls U16 Division 3 Red

teamcontactcontactuniforms
AFC U16G Heat Div 3 Clint Gamache
604-312-2983
[javascript protected email address]
Kimberly Higham
604-477-4144
[javascript protected email address]
home : black
away : red
AUSC United Sharanjit Randhawa
778-552-8911
[javascript protected email address]
home : purple
away :
BCT Lioness 07 F Bobson Sesay
778-707-1921
[javascript protected email address]
home : orange
away : black
CFC 07F Warriors Simon Green
587-436-6598
[javascript protected email address]
Collen Hagerty
604-340-2056
[javascript protected email address]
home :
away :
CMF Coyotes Chris Stefani
604-475-1778
[javascript protected email address]
home : black/blue
away : white
CMF Panthers Steve Beishuizen
[javascript protected email address]
Pam Nelson
[javascript protected email address]
home : black/blue
away : white
NDFC Blue 07F Brad Kilshaw
[javascript protected email address]
home :
away :
RMSC RMSC U16G2D3 (Franco/Denroche) Paul Franco
604-466-1623
[javascript protected email address]
Brian Denroche
604-376-4442
[javascript protected email address]
home : navy blue
away :
SDU 07F Danielson Caitlynn Danielson
[javascript protected email address]
Jose Lamyin
[javascript protected email address]
home :
away :
SFC Lightning 07F Karan Rai
778-688-4032
[javascript protected email address]
Robin Boparai
778-858-8203
[javascript protected email address]
home :
away :

to top
to standings
to schedule
to regular season schedules page