Division Standings, Schedule and Contacts



on this page: standings | schedule | team contacts

Standings for Boys U17 Division 2 White


# team gp w l d gf ga gd pts ppg
1 NWSC NW-JFC 8 4 2 2 29 21 8 14 1.75
2 AFC U17B Rapids Div 2 (Mike Huber) 8 4 2 2 21 20 1 14 1.75
3 GVU Gunners 06M 8 4 4 0 13 18 -5 12 1.50
4 LUSA LANGLEY UTD BRENNANF22 8 3 3 2 16 19 -3 11 1.38
5 SCYS Storm 06 7 3 4 0 19 15 4 9 1.29
6 NVFC Storm 06 8 3 4 1 13 15 -2 10 1.25
7 NDFC United 06M 8 2 5 1 22 28 -6 7 0.88
8 CMF Madrid 8 2 5 1 15 27 -12 7 0.88
9 SUSC Enforcers 06M 8 2 5 1 10 23 -13 7 0.88
10 CFC 06M White 8 2 6 0 16 25 -9 6 0.75
11 NDFC Royals 06M 8 2 6 0 10 28 -18 6 0.75
12 VUFC Lions 7 1 6 0 6 22 -16 3 0.43
13 VAFC Thunder 8 1 7 0 15 40 -25 3 0.38
14 ICSF ICSF Napoli 06 8 0 8 0 10 39 -29 0 0.00
● denotes team points have been adjusted by the League

to schedule         to team contacts         to schedules page




Schedule for Boys U17 Division 2 White

Saturday, September 10 (week 1)
match id# time field home score away
2210282 11:00am Newton Athletic Turf #4 GVU Gunners 06M 0 4
SFC Islanders 06M
2210283 12:00pm Newton Athletic Grass #10
SFC Pegasus 06M 3 2 NDFC United 06M
2210284 2:00pm Yorkson turf
LUSA LANGLEY UTD BRENNANF22 3 1 CFC 06M White
2210285 3:45pm Mackie Park Turf NDFC Royals 06M 1 2
SUSC Enforcers 06M
2210287 6:00pm Centennial Secondary turf
CMF Barcelona 6 1 AFC U17B Rapids Div 2 (Mike Huber)
2210432 4:00pm Ambleside E AT
WVFC Spuraways 06 2 1 SCYS Storm 06
2210433 2:00pm Memorial South turf
VAFC Raptors 2 1 NVFC Storm 06
2210434 4:00pm Mercer oval
NWSC NW-JFC 9 2 ICSF ICSF Napoli 06
2210435 6:00pm Trillium W Turf VUFC Lions 0 4
VUFC Titans
2210437 2:15pm Windsor AT
NVFC Maverick 06 3 1 VAFC Thunder
Saturday, September 17 (week 2)
match id# time field home score away
2210288 10:30am Percy Perry Stadium
CMF Madrid 5 3 AUSC United
2210290 2:00pm North Delta Cmty Park Delsom
NDFC United 06M 3 2 CMF Barcelona
2210291 12:30pm South Surrey Athletic Park #10 CFC 06M White 1 3
SFC Pegasus 06M
2210292 10:00am Don Christian Park East Grass SUSC Enforcers 06M 1 2
LUSA LANGLEY UTD BRENNANF22
2210293 10:00am Exhibition Park #2 SE
ASA HURRICANE 6 1 NDFC Royals 06M
2210294 4:15pm Telosky #1 turf AFC U17B Rapids Div 2 (Mike Huber) 0 3
GVU Gunners 06M
2210438 2:00pm Windsor AT NVFC Storm 06 0 1
WVFC Spuraways 06 • forfeit by home
2210439 7:45pm Andy Livingstone East Turf ICSF ICSF Napoli 06 2 4
VAFC Raptors
2210440 3:30pm University Hill turf
VUFC Titans 2 0 NWSC NW-JFC
2210441 3:00pm Hugh Boyd Red
RFC Hotspurs 4 1 VUFC Lions
2210442 6:00pm Empire Field S Turf VAFC Thunder 2 3
SBMC Lightning
2210443 12:00pm Brothers Park Grass SCYS Storm 06 0 2
NVFC Maverick 06
Saturday, September 24 (week 3)
match id# time field home score away
2210297 3:45pm Tzeachten Field
TZFC Hawks 5 2 NDFC United 06M
2210298 12:00pm Newton Athletic Park #9
GVU Gunners 06M 3 1 CFC 06M White
2210299 2:30pm Newton Athletic #6
SFC Pegasus 06M 7 0 SUSC Enforcers 06M
2210300 12:00pm Yorkson turf LUSA LANGLEY UTD BRENNANF22 0 5
ASA HURRICANE
2210301 4:00pm Mackie Park Turf NDFC Royals 06M 2 3
AFC U17B Rapids Div 2 (Mike Huber)
2210302 12:30pm Town Centre North Main CMF Madrid 1 4
CMF Barcelona
2210444 12:00pm Ambleside E AT
WVFC Spuraways 06 3 0 ICSF ICSF Napoli 06
2210446 2:00pm Mercer oval NWSC NW-JFC 0 6
RFC Hotspurs
2210447 4:00pm UBC Warren Turf VUFC Lions 1 2
VAFC Thunder
2210449 2:15pm Windsor AT
NVFC Storm 06 4 1 SCYS Storm 06
Saturday, October 1 (week 4)
match id# time field home score away
2210304 9:45am Chalmers Park NDFC United 06M 1 5
AUSC United
2210305 4:15pm South Surrey Athletic Park #9
CFC 06M White 4 2 TZFC Hawks
2210306 2:00pm Cloverdale Athletic Park Turf #2 SUSC Enforcers 06M 0 1
GVU Gunners 06M
2210308 2:45pm Albion Sports Complex #1 AFC U17B Rapids Div 2 (Mike Huber) 4 4 LUSA LANGLEY UTD BRENNANF22
2210309 2:45pm Charles Best
CMF Barcelona 4 1 NDFC Royals 06M
2210311 4:00pm Tom Binnie Turf
SFC Islanders 06M 2 1 CMF Madrid
2210452 6:00pm Empire Field S Turf VAFC Thunder 2 8
NWSC NW-JFC
2210453 2:15pm Windsor AT
NVFC Maverick 06 2 1 VUFC Lions
2210454 12:00pm Shirley Macey Park Field 1 South
SCYS Storm 06 4 1 SBMC Lightning
2210455 2:00pm Memorial South turf ICSF ICSF Napoli 06 1 4
NVFC Storm 06
Saturday, October 8 (week 5)
Thanksgiving - no League matches scheduled
match id# time field home score away
2210281 2:00pm Tzeachten Field
TZFC Hawks 5 0 CMF Madrid
Saturday, October 15 (week 6)
match id# time field home score away
2210312 2:30pm Matsqui Rec Centre Turf #3
AUSC United 3 0 CFC 06M White
2210313 3:45pm Chilliwack Secondary turf
TZFC Hawks 5 0 SUSC Enforcers 06M
2210314 6:00pm Newton Athletic Turf #4 GVU Gunners 06M 0 6
ASA HURRICANE
2210315 12:00pm Fleetwood Park SFC Pegasus 06M 1 5
AFC U17B Rapids Div 2 (Mike Huber)
2210316 3:00pm Yorkson turf LUSA LANGLEY UTD BRENNANF22 1 4
CMF Barcelona
2210317 5:00pm Mackie Park Turf NDFC Royals 06M 0 7
SFC Islanders 06M
2210318 2:30pm Cunnings CMF Madrid 3 3 NDFC United 06M
2210457 12:00pm Empire Field N Turf
VAFC Raptors 10 3 VAFC Thunder
2210458 4:00pm Mercer ov